Proexchange

Blog o pieniądzach i nie tylko

pożyczka świąteczna
Pożyczki i kredyty

Pożyczki na święta. Czy warto?

Zbliża się okres świąt Bożego Narodzenia, a wraz z nim czas wytężonej pracy nad przygotowaniem świątecznej atmosfery w domach. Choć wiele osób rozpoczyna planowanie potraw i prezentów na długo przed przyjściem Wigilii to nadal obecni są ludzie, którzy pozostawiają tą kwestię na ostatnią chwilę. Bardzo ważna jest świadomość, że przygotowania świąteczne wiążą się ze znacznymi wydatkami, które należy ponieść. Często okazuje się, że stanowią one znacznie większą kwotę, niż przewidują to miesięczne przychody. Wówczas warto rozejrzeć się nad dodatkowym źródłem gotówki.

Okres zwiększonych wydatków

Możliwości uzyskania dodatkowej gotówki na święta jest wiele. Statystyczna, polska rodzina wydaje średnio w tym okresie blisko 1000 zł, a kwota ta z roku na rok wzrasta. Dzieje się tak w wyniku inflacji oraz zwiększających się kosztów poszczególnych towarów. Boże Narodzenie jest okresem, w którym obok dużych wydatków na jedzenie ponosi się też koszty związane z prezentami. Odpowiednie zaplanowanie wydatków na długo przed ich właściwym poniesieniem pomoże określić, jakiej formy pomocy finansowej potrzeba. W tej kwestii istnieje wiele możliwości, a wśród nich znajdują się pożyczki. Jakie są wady i zalety tej formy wsparcia finansowego?

Gdy domowy budżet to za mało

Nad złożeniem wniosku o pożyczkę na okres świąteczny powinny zastanowić się w szczególności osoby przekonane, że ich domowy budżet nie będzie wystarczający do zorganizowania świąt. Dostępne na rynku pożyczki na okres świąteczny dzielą się na dwie formy: krótkoterminowe i ratalne. W przypadku pierwszej pożyczki mowa o względnie niewielkich kwotach, które w zależności od kredytodawcy zwracane są po 30, 45 lub 60 dniach. Druga forma obejmuje pieniądze, które następnie będą spłacane w ratach. Obie możliwości są o tyle korzystne, że z pewnością podreperują domowy budżet nie tylko w okresie świątecznym, lecz także noworocznym. Pozostaje jedynie kwestia spłaty, która zależy od indywidualnych możliwości. Osoby decydujące się na pożyczkę krótkoterminową nie ponoszą zazwyczaj dodatkowych kosztów, jednakże pieniądze muszą zwrócić szybciej, niż jest to w przypadku pożyczki ratalnej. W ich kwestii spłata rozkłada się w czasie, jednakże pożyczkobiorca ponosi dodatkowe koszty w postaci odsetek.

Czy pożyczka na święta się opłaca?

Podczas świąt nie można sobie pozwolić na brak płynności finansowej. Zorganizowanie nawet najbardziej skromnych spotkań rodzinnych wymaga pieniędzy, których w każdej chwili może zabraknąć. Wzięcie pożyczki krótko lub długoterminowej pozwala się zrelaksować i nie martwić niedoborami gotówki. Spłata pożyczek dotyczy w większości przypadków okresu po nowym roku, kiedy na konto wpływa wynagrodzenie z pracy i umożliwia uiszczenie pierwszych rat. Ponadto dostępne na rynku oferty pożyczkowe posiadają atrakcyjne oprocentowanie, które w rzeczywistości nie obciąża dodatkowo pożyczkobiorcy. Warto więc zastanowić się nad pozyskaniem dodatkowej gotówki na święta, by zapewnić sobie spokój w tym okresie. Atrakcyjne oprocentowanie oraz wygodna spłata pozwolą pożyczkodawcy swobodnie zwrócić dług.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *