Proexchange

Blog o pieniądzach i nie tylko

pozyczka za zero
Pożyczki i kredyty

Raty 0 procent – czy faktycznie są opłacalne ?

Kiedy myślimy o zakupieniu chociażby nowego sprzętu AGD (np.pralka, telewizor, czy robot kuchenny), w pierwszej kolejności będziemy analizować, czy jesteśmy w stanie zapłacić za niego gotówką. Jeżeli nie mamy wystarczających środków, można skorzystać na przykład z kredytu gotówkowego. Niemniej jednak część z nas wybiera trzecią opcje, czyli zakup na raty. Zakupy na raty to rodzaj kredytu, gdzie sklep, jako organizator sprzedaży ratalnej pośredniczy w zawieraniu umowy. Zakupienie wybranego produktu na raty sprawi, że staniemy się kredytobiorcą, czyli po prostu dłużnikiem banku, z którym tenże sklep współpracuje, a raty trzeba będzie spalać zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem. Jedną z możliwości zakupu na takiej zasadzie są tak zwane raty 0 procent. Niemniej jednak czy zawsze są one opłacalne ?

Raty 0 procent – czy zawsze będą korzystne?

Jeśli zastanawiamy się nad zakupem na raty, warto dowiedzieć się czym są wspomniane raty 0 procent, aby uniknąć rozczarowania i wiedzieć, które oferty warto będzie brać pod uwagę. Zakupy na raty z zerowym oprocentowaniem przyciągają wielu klientów, gdyż sprawiają, że za jednym razem nie musimy wydawać dużej kwoty.

Takie rozwiązanie może wydawać się idealne, ale należy pamiętać, że raty 0 procent oznaczają, że spłacamy w ratach dokładnie tyle, ile kosztuje konkretny produkt, czyli po prostu identyczną kwotę, jaką pożyczył bank.

Jeśli kupujemy telewizor za 4 000 zł, zapłacimy 10 rat po 400 zł i ani grosza więcej. Tylko wtedy zerowe oprocentowanie będzie opłacalne i prawdziwe. Można zdecydować się na raty 0 procent za pośrednictwem sieci, gdyż sklepy internetowe także proponują darmowe raty na identycznej zasadzie jak te stacjonarne.

Raty 0 procent nie są zatem tylko chwytem marketingowym, ale zanim podpiszemy umowę warto dokładnie przeczytać jej warunki, aby nie zaskoczyły nas dodatkowo koszty.

Raty 0 procent – dodatkowe koszty i sprzedażowe sztuczki

Nie każde oferowane raty 0 procent będą dla nas korzystne. Warto zapytać o RRSO, gdyż rzeczywiste oprocentowanie może wynieść 0 procent, niemniej nie oznacza to wcale, że klient nie poniesie innych kosztów. Dodatkowe opłaty spowodują, że za zwykłą pożyczkę, czy kredyt zapłacimy tyle samo, albo nawet i więcej. Koszty, z jakimi mogą być zwiy raty 0 procent to :

  • obowiazkowe ubezpieczenie – bank nie udzieli nam pożyczki ratalnej, jeśli nie wyrazimy zgody na ubezpieczenie,
  • prowizja pobierana przez bank.

Nawet, jeśli za towar kupowany na raty zapłacilibyśmy tyle samo, co za nabyty za gotówkę, warto jest sprawdzić, czy taki sam produkt w innym sklepie nie będzie kosztował mniej.

Oferta raty 0 procent może oznaczać dla nas, że nie zapłacimy nic ponad cenę samego produktu, niemniej pod warunkiem, że spłaty spłaty dokonamy w określonym czasie. Natomiast przedłużony okres spłaty będzie związany z doliczaniem do kredytu prowizji, oprocentowania, czy ubezpieczenia. Należy uważać także na propozycje płatnego przedłużenia gwarancji, gdyż żądana opłata może wynosić nawet 20-30 procent ceny wybranego produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *