Proexchange

Blog o pieniądzach i nie tylko

pozyczka na slub
Pożyczki i kredyty

Pożyczka przed ślubem – czy warto? PORADNIK

Ile kosztują ślub i wesele? Skąd wziąć na nie pieniądze? Czy pożyczka przed ślubem to dobry pomysł? Czy da się rozsądnie kredytować tylko część kosztów? I czy pieniądze to zawsze najważniejsze kryterium decyzji? Sprawdź, o czym warto wiedzieć planując budżet swojego ślubu i wesela.

Organizacja ślubu i wesela to poza zakupem domu lub mieszkania jeden z największych wydatków w życiu. Oczywiście wysokość poniesionych kosztów zależy od oczekiwań pary młodej i ilości zaproszonych gości, jak i charakteru wesela. Nie da się jednak ukryć, że jest to kosztowne przedsięwzięcie, które wymaga sporych nakładów finansowych.

 Jaki jest koszt ślubu i wesela?

Wszystko zależy od formy uroczystości, na jaką się zdecydujemy. Jeśli będzie to jedynie ceremonia w urzędzie, po której zaprosicie gości na obiad do restauracji, to koszty nie będą zbyt wygórowane. Zwykle takie uroczystości organizowane są dla niezbyt licznej grupy gości, w związku z czym jednym kluczowym kryterium będzie tzw. cena „za talerzyk” liczona na osobę. W zależności od miasta może ona wynosić od 100 do nawet 200 zł za osobę. Unikniesz wówczas kosztów związanych z opłatami kościelnymi oraz oprawą wesela (muzyka, dekoracje, alkohol, wyżywienie i obsługa przez kilkanaście godzin, nocleg lub transport gości). Oczywiście musisz liczyć się z kosztami takimi jak: ubiór państwa młodych, opłaty w Urzędzie Stanu Cywilnego, obrączki i ewentualny samochód, którym spod urzędu wyruszycie do oczekującej was restauracji.

Koszt takiego wesela, przy założeniu że organizowane jest na około 20 osób, oscyluje wokół kwoty 10 000 zł, wliczając w to suknię panny młodej i dodatki, którą mogą sporo kosztować. Jest to górny poziom cen, gdyż można postarać się obniżyć koszty i zmieścić w granicach 7 000 zł, wybierając mniej renomowaną restaurację, czy kupując suknię z drugiej ręki.

Przy organizacji ślubu kościelnego wraz z typowym polskim weselem koszty są już znacznie wyższe. Po pierwsze zwykle organizowane są one dla większej ilości zaproszonych gości, w związku z czym jest to spory wydatek. Również cena za „talerzyk” przy menu zawierającym obiad, ciasta, kilka ciepłych dań i przekąski oraz kilkunastogodzinną obsługę jest znacznie wyższa. Najczęściej wynosi od 200 do 300 zł za osobę. Powinieneś również liczyć się z kosztami związanymi z wystrojem sali i dodatkowymi atrakcjami, które uświetnią waszą uroczystość. Oprawa muzyczna takiej imprezy to również koszt od 2 000 – 3 000 zł za DJ’a, do 4 000 – 5 000 zł za zespół czy orkiestrę. Do tego opłaty kościelne, urzędowe, obrączki, wystrój kościoła, pojazd oraz ubiór państwa młodych. Koszty takiej imprezy dla około 100 osób to koszt rzędu od 50 000, który może rosnąć w nieskończoność w zależności od życzeń młodej pary.

Skąd wziąć pieniądze na wesele?

Z tej sytuacji wyjścia są zazwyczaj 3:

  • odłożenie własnych funduszy samodzielnie z bieżących dochodów,
  • poproszenie o wsparcie finansowe najbliższych,
  • pożyczka na sfinansowanie ślubu i wesela.

Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy, więc warto je dokładnie rozważyć przed podjęciem decyzji.

Samodzielne sfinansowanie własnego wesela

To spore wyzwanie. O ile mowa o przyjęciu i skromnej uroczystości, to wymaganą kwotę można uzbierać w ciągu roku bądź dwóch z dodatków otrzymywanych w pracy z tytułów nagród, zwrotów podatku, dodatków świątecznych, wyrównań z tytułu „wczasów pod gruszą” itp. Wielu przyszłych małżonków decyduje się również na podjęcie dodatkowego zatrudnienia w celu zebrania funduszy. W przypadku większej imprezy jest to o wiele trudniejsze, w związku z czym najczęściej pary młode decydują się tymczasowy wyjazd za granicę, w celu szybkiego uzbierania na wymarzoną imprezę.

Rodzice płacą za wesele

Jedna z najczęściej spotykanych opcji finansowania przedsięwzięcia. Rodzice młodej pary dokładają się do budżetu wesela, dzięki czemu młodzi mają większą sumę do dyspozycji. Wiąże się to jednak z wieloma dodatkowymi, niekoniecznie pozytywnymi sytuacjami. Po pierwsze najczęściej musimy wówczas liczyć się ze zdaniem rodziny w temacie organizacji i wszystkich związanych z tym aspektach. Panny młode często są już wystarczająco zestresowane organizacją imprezy, a ustawiczne wtrącanie się rodziców czy teściów tylko to potęguje. Często również rozbieżność zdań jest tak duża, że nie sposób je pogodzić. Proszenie o wsparcie finansowe rodziny ma też drugi, nie tylko wymierny pieniężnie skutek: zaciągamy spory dług…wdzięczności. Każdy, kto znalazł się w takiej sytuacji wie, że jest to bardzo niekomfortowa sytuacja. Dodatkowo może wiązać się z żądaniem zwrotu pożyczki z powodu konfliktów rodzinnych, nie koniecznie w terminie zgodnym z waszymi możliwościami.

Kredyt na wesele

Pożyczka przed ślubem jest często wybieraną opcją finansowania go. Ma ona sporo zalet, które pozwalają przygotować się młodej parze do wesela w ich tempie i na ich warunkach. Pozwala to zmniejszyć stres związany z przygotowaniami i daje pewność, że będziecie zdolni do rozliczenia się z wykonawcami niezależnie od ofiarności waszych pracodawców, rodziców czy gości i zawartości wręczonych przez nich kopert. Jakie są główne korzyści takiego rozwiązania?

  1. Nie prosisz rodziny o wsparcie finansowe, więc nie musisz się aż tak liczyć z ich opiniami oraz nie masz długów wdzięczności. Masz pełną swobodę w organizacji uroczystości, nikt nie może zarzucić ci rozrzutności w finansowaniu konkretnych elementów imprezy (np. spokojnie kupisz wymarzoną suknię ślubną bez uszczypliwych uwag teściowej).
  2. Możesz rozłożyć spłatę pożyczki na wygodne dla ciebie raty, nie ryzykując tym samym, że w razie konfliktów z rodziną będziecie zmuszeni do zwrotu w nieodpowiednim momencie, bądź co gorsza rodzina będzie zwlekać z przekazaniem ci obiecanych środków i będziecie mieli problem z rozliczeniem się za usługi.
  3. Jeśli nie masz możliwości sfinansowania wesela w inny sposób, nie możesz lub nie chcesz liczyć na pomoc rodziny, a zależy ci na wejściu w związek małżeński może to być twoja jedyna opcja. Warto dobrze przeanalizować oferty instytucji oferujących swoje produkty finansowe, aby pożyczka na ślub była korzystna i bezpieczna.
  4. Poprzez kredyt możesz sfinansować tylko brakującą część budżetu wesela, której nie udało wam się odłożyć. Dzięki temu zmniejszycie ewentualne koszty pożyczki i zapewnicie sobie płynność finansową bez ryzyka, że nie poradzicie sobie ze spłatą zbyt wysokiej raty.
  5. Biorąc wspólną pożyczkę na wesele sprawdzisz swojego partnera lub partnerkę. To dobry test dla związku, zwłaszcza jeśli macie w planach kredyt na mieszkanie lub dom. Pomoże to wam również zbudować sobie lepszą historię kredytową, która wpłynie korzystnie na możliwość obniżenia kosztów kredytu hipotecznego w przyszłości.

Reasumując, jest wiele możliwości i sposobów sfinansowania ślubu i wesela, tak samo jak i jest duża rozbieżność w możliwych kosztach organizacji imprezy. Najważniejsze, to wybrać rozwiązanie idealnie dopasowane do waszych potrzeb, aby ten wyjątkowy dzień wyglądał dokładnie tak, jak sobie wymarzyliście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *