Proexchange

Blog o pieniądzach i nie tylko

wolność finansowa
Finanse

Jak uzyskać niezależność finansową?

Wolność i niezależność finansowa jest czymś, o czym marzy większość z nas od najmłodszych lat. Będąc nastolatkami powtarzamy sobie, jak będzie cudownie, kiedy będziemy sami decydowali o naszych finansach, a posiadane aktywa pozwolą nam na poczucie wolności finansowej. Niezależność, czyli opieranie się wyłącznie na własnych funduszach, często jednak nie okazuje się być tak prosta do osiągnięcia, a nastoletnie marzenia gwałtownie konfrontowane są z rzeczywistością pełną rachunków, opłat czy też kredytów. Jak więc jest z tą pełną niezależnością finansową, czy jest ona w ogóle możliwa? Oczywiście, istnieje kilka sposobów, na to by ją osiągnąć. W poniższym artykule radzimy, jak zostać osobą niezależną finansowo.

Nastawienie to pierwszy krok do sukcesu!

Mówi się, że niektórzy ludzie przyciągają pieniądze. Prawda jest jednak taka, że osoby majętne często po prostu nastawione są na zarabianie pieniędzy, nie przyjmują do swojej świadomości opcji porażki. To właśnie ten tok myślenia, pozwala im na osiąganie wyznaczonych celów. Bardzo łatwo jest zrzucić winę za swoje niepowodzenia na rząd, podatki, czy po prostu pecha. Jednak jeśli wyznaczymy sobie cel, wymarzymy coś co chcemy osiągnąć, to już jest pierwszy krok do jego realizacji! Potrzeba nam już tylko odwagi, by te cele osiągać. Jeśli chcemy być niezależni finansowo, musimy przekonać samych siebie, że jest to możliwe. To pozwoli nam skupić się na pracy i osiągnąć swój cel.

Dochód dodatkowy przekształć w główny

Często chcąc być niezależnym finansowo gorączkowo łapiemy się kilku rzeczy na raz, taka strategia nie przyniesie nam sukcesu. Znajdźmy dodatkowe źródło dochodów, następnie wyspecjalizujmy się w nim na tyle, by zarabianie dzięki niemu nie sprawiało nam problemu. Kolejnym krokiem będzie przekształcenie dochodu dodatkowego w główny i jego automatyzacja. Kiedy nasze finanse zaczynają się już stabilizować, dobrym pomysłem będzie inwestycja, na przykład w obligacje, wynajem mieszkania lub odłożenie części pieniędzy na lokatę. Jest to tak zwany dochód pasywny, czyli popularnie mówiąc pieniądze zarabiające same na siebie. Dobrze jest także określić, co oznacza dla nas niezależność finansowa, będzie nam dzięki temu łatwiej do niej dążyć. Dla niektórych może być to godzina dziennie poświęcona na realizację pasji bez obawy o straty pieniężne, dla innych cały wolny dzień.

Automatyzacja = wolność finansowa

Wiele osób niezależnych finansowo posiada własną działalność gospodarczą. Jednak nie zawsze są oni także finansowo wolni. Automatyzacja to proces, który na to pozwala. Prowadząc więc restauracje lub sklep, warto jest – gdy biznes jest już ugruntowany – zatrudnić osobę wypełniającą nasze obowiązki – tak zwanego managera – a samemu zająć się rozwijaniem działalności lub otwarciem kolejnych. W taki sposób tworzy się na przykład sieci sklepów, które prosperują o wiele lepiej niż pojedynczy punkt. Główną kontrolę sprawuje właściciel, jednak nie musi on poświęcać czasu na doglądanie pojedynczych punktów sprzedaży, ponieważ każdy lokal powiela ten sam schemat. Dzięki temu osiąga wolność finansową i może skupić się na innych działaniach. Choć droga do sukcesu może być trudna i długa, to jednak odpowiedni plan dążenia do celu pozwoli osiągnąć to samo każdemu, kto chce być niezależny finansowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *