Czek giro to jeden ze środków płatniczych. Nie wszyscy wiedzą o tym, że wykorzystywany był wcześniej niż popularne obecnie konta bankowe. Samo słowo Giro wywodzi się z języka włoskiego i oznacza obrót, obieg. System płatności Giro działa na podstawie pocztowego systemu wypłaty środków. Gdy pożyczkodawca wybiera taką formę wypłaty, pieniądze z pożyczki trafiają do urzędu pocztowego i tam można je wypłacić.
Realizacja czeku giro
W praktyce czek giro zrealizować można w wybranej placówce Poczty Polskiej lub Banku Polskiego. Ma do tego prawo tylko i wyłącznie sam pożyczkobiorca. W tym przypadku do wypłaty pieniędzy potrzebne są:
- Dowód osobisty osoby, która jest uprawniona do wypłaty pieniędzy.
- Formularz wypłaty giro, a więc czek giro ze wszystkimi szczegółami transakcji.
Czek giro jest generowany razem z umową pożyczkową. Zdarzają się jednak pożyczkodawcy, którzy takich formularzy nie stosują. Zamiast nich wysyłają klientom smsy ze wszystkimi informacjami potrzebnymi do realizacji czeku.
Ile trwa realizacja czeku giro i ile to kosztuje?
W zasadzie czek zrealizować można zaraz po zawarciu umowy pożyczkowej i otrzymaniu stosownego formularza. Na realizację czeku giro jest zwykle 5-7 dni. Po tym terminie, jeśli do wypłaty nie doszło, należy koniecznie skontaktować się z pożyczkodawcą. Większość firm za wypłatę pieniędzy za pośrednictwem czeku giro pobiera opłatę w wysokości kilkunastu złotych.
Czy warto skorzystać z czeku giro?
W tym przypadku nie trzeba weryfikować swojej tożsamości za pomocą przelewu bankowego. Tym samym szansę na otrzymanie pieniędzy mają również te osoby, które nie posiadają rachunku w banku lub nie chcą z niego korzystać. To bardzo ważne dla osób, które:
- posiadają wspólne konto ze swoim małżonkiem,
- mają problem z zajęciem komorniczym,
- nie korzystają z systemu elektronicznej bankowości internetowej,
- nie mają zaufania do przesyłania pieniędzy online.
Decydując się na odbiór pieniędzy w ramach umowy pożyczkowej na poczcie, nie trzeba obawiać się tego, że środki zajmie komornik i tym samym uniemożliwi sfinansowanie wybranego celu. Ponadto czeki giro dobrze sprawdzają się w przypadku osób, które z różnych względów nie korzystają z systemu bankowości internetowej czy nie mają zaufania do przelewów dokonywanych online. Poza tym na czeki giro decydują się osoby, które nie chcą ujawniać faktu zaciągnięcia zobowiązania finansowego w historii swojego konta bankowego. To rozwiązanie do wszystkich tych, którzy chcą zachować anonimowość i pozostać dyskretni.